Zostawiam jesień w tyle i jadę w moje ulubione strony. Do Italii. W sumie nigdy nie jest mi łatwo pisać o miejscach, które darzę największą estymą, ale jednak nie da się nie zauważyć, że wiele nostalgicznych tekstów o tym kraju zdarzyło mi się popełnić. Choć generalnie nie ukrywam swoich emocji wobec kraju na Półwyspie Apenińskim przed moimi Rodzicielami i wiedzą oni, że najbardziej lubię przebywać właśnie tam, to jednak w tłumie informacji, które im przekazuję gdy jesteśmy w kontakcie telefonicznym lub gdy wpadam na krótszą lub dłuższą chwilę z odwiedzinami do Gorzowa, czasem umyka im gdzie ja tak właściwie jestem. Wobec tego wczoraj dostałam od Mamy telefon pt.: "Chcielibyśmy z Twoim ojcem wiedzieć, gdzie Ty dokładnie do tych Włoch jedziesz tym razem". I cóż mogę odpowiedzieć... Wszędzie? Wymieniać kilkanaście miast, które zwykle podczas mojej ulubionej trasy odwiedzam. Mogę też przy okazji zabrać Was wszystkich w małą podróż po Italii, jaką najchętniej pokazuję moim turystom. Tak w telegraficznym skrócie :)
1) Wenecja.
Pierwszym miastem w naszym planie jest Wenecja. Miejsce, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Wszechobecna woda. Laguna Morza Adriatyckiego. Kanały. Gondole. Wodne tramwaje i taksówki. Wąskie uliczki, w których zgubienie się jest nieuniknioną przyjemnością. Bogate kamienice, muzealne wnętrza w dawnych pałacach, wszędobylski skrzydlaty lew Świętego Marka, Bazylika i Plac jego imienia. Setki mostów łączących setki wysepek. Dodajmy do tego jeszcze unoszącą się w powietrzu atmosferę jednego z największych karnawałów świata i przemykającego gdzieniegdzie ducha legendarnego Casanovy i mamy przepis na jakże miłe powitanie z Italią.
2) Piza
I jej Piazza dei Miracoli, czyli Plac Cudów. A na nim jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej fotografowanych symboli Włoch, czyli Krzywa Wieża. Dzwonnica znajdującej się nieopodal katedry. Z majestatycznych budynków uwagę spacerujących zwraca jeszcze osobny budynek baptysterium. Dla mnie, jako dla miłośniczki cmentarzy wszelkiego pokroju, ulubionym jednak miejscem Pizy jest Campo Santo, czyli tutejsza nekropolia ulokowana na specjalnie przywiezionej dla budowy cmentarza przez jednego z okolicznych biskupów ziemi z samej Jerozolimy.
3) Florencja.
Florencja była zawsze moim wielkim marzeniem, od kiedy tylko zaczęłam interesować się bliżej kulturą i historią Włoch. Miasto mojego ukochanego Dantego Alighieri, Niccolo Macchiavelli'ego, Michała Anioła, Leonarda da Vinci i wielu innych wybitnych postaci. Miasto przełomu - w końcu to tam narodził się renesans. Dawna wielka republika miejsca, potem ziemia Medyceuszy. Stolica Toskanii i stolica akademickiego języka włoskiego. Ilość zabytków, dzieł sztuki, wszelkiej wspaniałości we Florencji po prostu - powala na kolana. Ilekroć tam jestem, mam wrażenie, że życia by nie starczyło, żeby to miasto dokładnie poznać. Ale pięknie jest tam wracać, pospacerować nad rzeką Arno, rzucić okiem na Katedrę Santa Maria del Fiore, czy też zginąć na czas jakiś we wnętrzach Galerii Uffizi lub Palazzo Vecchio.
4) Rzym i Watykan.
Naturalnie. Ciężko ubrać wrażenia z wizyt w Wiecznym Mieście, a także w Państwie - Mieście - enklawie wyodrębnionej na jego terenie, w kilka zaledwie zdań na potrzeby tego tekstu. Przyznam szczerze, że nie raz zabierałam się za artykuł na temat Rzymu, ale jakoś zawsze mam wrażenie, że ciągle nie potraktowałam go z należytą estymą. Jak kiedyś wreszcie mi się uda - na pewno się pochwalę :) W każdym razie - gdy na ekspresowy spacer po dzisiejszej stolicy mamy tylko jeden dzień, zaczynamy od przekroczenia granic Państwa Watykańskiego i wizyty w Bazylice Św. Piotra. Najważniejsza bazylika najmniejszego państwa świata. Dzieło baroku. Miejsce refleksji, modlitwy - dla nas Polaków szczególnie ważne od czasu wyniesienia na ołtarze naszego papieża - Jana Pawła II.
Potem wędrujemy przez Zamek Św. Anioła, przez Rzym barokowy - czyli Piazza Navona, Plac Hiszpański (razem ze słynnymi schodami), Fontannę di Trevi, Panteon, dalej do Placu Weneckiego, Ołtarza Ojczyzny i kończymy na tym, co dla wielu przybyłych jest w Rzymie najważniejsze - zabytki starożytności. Amfiteatr Flawiuszy (bardziej znany jako Kolosseum), fora imperialne, dawne rezydencje cesarskie, i wiele innych. Rzym podobnie jak Florencja - potrafi przytłoczyć. Ale na pewno zachwyca. Ja najbardziej lubię w nim to, jak płynnie przenika się tam historia najdawniejsza z dzisiejszym życiem metropolii. Choć drapaczy chmur we włoskiej stolicy ze świecą można szukać, to jednak nie ustępuje ona nijak innym europejskim głównym miastem. A to, że patrzą na nas mury pamiętające Juliusza Cezara, Marka Aureliusza czy Nerona dodaje smaczku nawet najzwyklejszemu spacerowi.
5) Pompeje.
Miasto, którego wielka tragedia stała się zarazem końcem jego życia i początkiem jego legendy. Przysypane popiołami Wezuwiusza w latach siedemdziesiątych pierwszego wieku naszej ery, na wieki zapomniane, odkryte przypadkiem, rozpropagowane za sprawą przychylności Burbonów zasiadających na neapolitańskim tronie. Ciekawie jest zajrzeć w życie codzienne dawnych pompejańczyków, zobaczyć jak jedli, spali, bawili się, sądzili. A że Wezuwiusz ciągle nie do końca zbadany przez wulkanologów, to wizyta w miasteczkach położonych na jego stokach, zawsze jest nieco surrealistycznym przeżyciem...
6) Neapol.
Albo się go kocha, albo nienawidzi. Ja jestem zdecydowanie w tej pierwszej grupie. Mam sentymenty ze studenckich jeszcze lat i stypendium w regionie Kampania właśnie. Cenię Neapol nawet za to, że nie jest piękny w ścisłym tego słowa znaczeniu. Że brakuje mu pewnej harmonii i że jest taki energetyczny. Spacerując promenadą nad Zatoką zobaczyć można zarysy Capri, Ischii, czy też Procidy. Błądząc po uliczkach starego miasta zajrzeć do jednej z najstarszych pizzerii świata, przystając na chwilę na Placu Plebiscytu, obok teatru San Carlo czy Galerii Humberta, pozachwycać się monumentalnością tamtejszych budynków, a w Gambrinusie zjeść fiołkowe lody...
7) Formia, czyli chwila oddechu nad morzem.
Jedna z moich ulubionych plaż.
8) Siena i San Gimignano.
Wracamy do Toskanii, aby zyskać trochę wytchnienia po zatłoczonych miastach, wędrując wśród oryginalnej średniowiecznej zabudowy obu miast. Siena to przede wszystkim spacer szlakami palio, czyli wyjątkowego wyścigu odbywającego się na Piazza del Campo, czyli jedynym w swoim rodzaju rynku w kształcie muszli. W trakcie wizyty w tym mieście nie sposób również nie zwrócić uwagi na charakterystyczny kolor kamieniczek, zjawiskowy włoski gotyk, czy nie wspomnieć życiorysu wyjątkowej świętej - Katarzyny ze Sieny.
Jeśli zaś chodzi o "miasto wież", czyli San Gimignano, zwykle oprócz zachwytów nad okolicznymi krajobrazami, czy lokalnymi wyrobami w niewielkich sklepikach, tym co najbardziej przyciąga turystów jest lodziarnia posiadająca certyfikat światowej klasy specjalistów, jakoby wyrabiała najlepsze lody na świecie. Choć nie jestem wielką fanką lodów na co dzień, w Gelateria Dondoli zwykle skuszę się na coś polecanego przez właściciela. I nigdy jeszcze nie żałowałam :)
9) Bolonia.
Uczona - bo z najstarszym uniwersytetem.
Czerwona - bo to kolor ceglanych kamienic, wież, pałaców. Dodatkowo niegdysiejsza ostoja komunizmu w Italii.
Tłusta - bo w całym regionie Emilia Romania najlepsza włoska kuchnia.
Często zapominana wśród wielości miast odwiedzanych w trakcie objazdowych wycieczek po Włoszech. Jednak zwykle jej historia zastanawia, architektura i struktura miasta pozostawia zawsze sympatyczne wrażenie, a o jej smakach i zapachach napisany został nie jeden elaborat.
Miasto, gdzie u stóp Pałacu Legata Papieskiego kontrowersje wzbudzała od wieków fontanna Neptuna, ukazująca wszystkie atuty starożytnego boga. Co też ciekawe - najważniejszą świątynią Bolonii nie jest bynajmniej jej katedra, a kościół poświęcony świętemu Petroniuszowi, czyli jednemu z patronów miasta. Gdzieniegdzie wspomnieć można również rzymskie czasy, gdy to Bolonia była jeszcze Bononią. Nie każdy wie też, że jest to kolejne miejsce na Półwyspie Apenińskim, gdzie zobaczyć można krzywe wieże.
Lubię wracać do każdego z tych miejsc. Przez lata odwiedzania tych zakątków, nabrałam do nich sentymentów. Czekają na mnie znajomi, przyjaciele, ulubione restauracje, kawiarenki, ławki nad morzem. I cieszę się, że jeszcze teraz uciekam od jesieni za oknem. Od ciepłych już kaloryferów w moim mieszkaniu. Od przymusu noszenia kurtki i cieplejszego szalika. Że jeszcze w tym roku czeka na mnie trochę włoskiego słońca, rozmów z tymi, którzy tam czekają i nacieszenia oczu znajomymi uliczkami. A wszystko z nadzieją, że kolejnej grupie uda się zaszczepić nieco miłości do wszystkiego, co włoskie :)
Pani Igo ja też kocham Włochy.Z wymienionych przez Panią miejsc byłam tylko w Wenecji.Moim największym marzeniem jest Rzym i Toskania.W tej chwili nie mogę sobie pozwolić na dłuższe wycieczki.Ale dużo podróżuję palcem po mapie,dużo czytam i samodzielnie staram uczyć się włoskiego.
OdpowiedzUsuńPani Marto, życzę w takim razie realizacji wszystkich włoskich celów i mam nadzieję,że spotkamy się jeszcze na Półwyspie Apenińskim 😊
Usuń